Žádný člověk není ostrov, ani moderátor

Moderátoři vypadají jako sólisté, ale bez podpůrného týmu by toho moc nezmohli. Pro některé to je rešeršní oddělení, pro mě parta knihkupců a baristek. Někdy působí jako Sebevražedný oddíl, ale většinou jsou spíše Ligou výjimečných.

Kolem besed je spousta důležitých dějů, které moderátora míjejí. Kdybyste do knihkupectví přišli v den, kdy žádná beseda není, vůbec by vás nenapadlo, že se tu konají akce až pro sto padesát lidí. Když vejdete na plochu v den besedy, jsou tam vyrovnané řady skládacích židlí s rezervacemi, na jevišti je stůl s karafou vody, mikrofony a kolem pódia jsou vystavené knihy. Není to dílo Umpa-lumpů, ale superhrdinů, kteří zachraňují návštěvníky knihkupectví před zoufalstvím, nudou a intelektuální slepotou tím, že jim objednávají, nacházejí a prodávají vytoužené knihy. Seznamte se s knihkupci.

Někdo potřebuje chodit do fitka, vyznavači alternativního životního stylu zase vyrážejí na treky. Všichni se musíme nějak starat o svou fyzickou kondici. Naši knihkupci ne. Přebíhání po schodech mezi třemi patry knih a suterénem nastřádá kardio body. Tahání a tlačení pyramid s vystavenými knihami z besední plochy a zase zpátky nahradí posilování i vzpírání. Kličkování mezi diváky při besedách už je rutina, ale šplhání po dočasně zatarasených zákoutích, odkud jiní zákazníci zrovna potřebují vyprostit jednu knihu, to je jejich vrcholná disciplína.

Pro moderátora jsou kolegové knihkupci také cennou zpětnou vazbou:

moderátor: Jak se ti to dneska líbilo?
knihkupec: Po první lži jsem přestal vnímat.
(ano, mezi naše hosty patří i politici)

Jako všichni lidé zaměstnaní ve službách, i knihkupci potřebují velkou trpělivost. Veškeré stížnosti a požadavky ohledně rezervací místa řeší s diváky oni, stejně jako přílišné horko nebo naopak zimu. Když diváci odkládají na vystavené knihy letáčky,  nebo dokonce kelímky od kávy, bez mrknutí oka ono faux pas napraví a ještě stihnou druhou rukou vychystávat objednávky do e-shopu.

Možná jste v některém americkém filmu nebo seriálu viděli, jak příslušníci různých významných zaměstnání přijdou do školy promluvit k dětem o své profesi. Největší obdiv sklízejí hasiči, kteří vynášejí koťátka z hořících budov, nebo lékaři zachraňující každý den lidské životy. Já sním o dni, kdy mezi tato kdysi hrdinská povolání nakráčí obyčejný český knihkupec a všichni prozřou. Děti budou škemrat o tričko s nápisem Až vyrostu, budu knihkupcem, striptéři odloží kostýmy policistů i hasičů a začnou shánět brýle a hromádku knih. I hrdinové akčních filmů se promění. Odzvoní tajným agentům nebo dobrým policistům, kteří spáchali ten nejhorší zločin, protože svědčili proti zkorumpovaným kolegům. Po pistolnících z Divokého západu už nikdo ani nehlesne… Marvel se bude předhánět s DC o to, kdo vydá dříve knihkupecké komiksy a svět zaplaví merchandising spojený s novým fenoménem…

(konec snové sekvence)

Knihkupci jsou utajenými superhrdiny dnešní doby. Tak na to myslete, až půjdete příště do knihkupectví. V tom nápadném firemním tričku totiž nejsou pouzí smrtelníci…

Čas od času přijde chvíle, kdy je toho výjimečně moc i na knihkupce. Pak je tu další hrdinný tým, který zasáhne. Kofeinová a kalorická první pomoc baristek z kavárny. Neexistuje konflikt, který by v civilizované společnosti nevyřešilo trochu cukru s voňavou kávou. Zákazník předávkovaný cukrem sice není vzorem zdraví, ale snáze se s ním jedná. Jak praví tabule s citátem dne venku před kavárnou: nejlepší sport je kafe a dort. Cennou energii zde čerpají jak zákazníci, tak knihkupci a v nejvyhrocenějších dnech i samotné baristky. Dokonce i nejzvrhlejší autoři motivační literatury uznávají, že bez týmové práce to nejde. Kryjeme si navzájem záda, lepíme díry v obraně a v nejhorším případě se vrhneme proti střele, když náš brankář zrovna zakopl o nejnovější vydání Hledání ztraceného času.

Žádný člověk není ostrov. Moderátory nevyjímaje.
A pokud nevíte, komu zvoní hrana, zeptejte se Johna Donna.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: