Design a site like this with WordPress.com
Začít

5 věcí, které moderátor nerad slyší

Jsou věci, které se prostě neříkají. Prohodit před modelkou, že jí těch pár kilo navíc prospělo. Zeptat se vegana, jak to má s Mléčnou dráhou nebo pochválit ženě účes slovy „doteď jsem si nevšiml, jak velkou máš hlavu“. I moderátoři mají pár věcí, na které jsou choulostiví.

Nemáš trochu ostřejší sykavky?

Pokud se člověk živí mluveným slovem a není arogantní blb neschopný sebereflexe, tak ho jakákoliv narážka na špatnou výslovnost totálně rozhodí. Zatímco ještě včera si byl schopen s klidem připravit na besedu otázku Byl jste si jistý strukturou svého syžetu?, tak po jediné zmínce o špatných sykavkách musí potřebuje ostrakizovat vyřadit tyto nemožné fóny. Jen si zkuste představit, že máte připravit rozhovor bez s, š a také bez polosykavek c, č, dz a. V panice z další besedy se tak nebohý moderátor pustí do boje. Sežene si učebnici fonetiky, snaží se proniknout do tajů frikativ a afrikát, prohlíží si nákresy ústní dutiny i tabulky s přepisem jednotlivých zvuků… A je mu to dokonale k ničemu, protože pořád syčí jako konvice těsně před výbuchem. Nakonec se uklidní nad popisem sykavek na Wiki. Podle této studnice vědění moderního člověka jde totiž o souhlásky, při jejichž „výslovnosti vznikají výrazné turbulence vzduchu, které se při poslechu projevují intenzivním šumem.“ Uklidněn tím, že sykavky mají být výrazné, si moderátor připraví odpověď pro všechny budoucí kritiky jeho výslovnosti: „Hlavně aby s-s-ses-s-s z-z-z toho neos-s-sypal!“

Tak co, připravená?

Možná někde na světě existuje moderátor, který si je tak jistý svým uměním improvizace, že se na moderování nepřipravuje. Většina z nás to má právě naopak. Na hodinu a půl akce připadá minimálně trojnásobná doba příprav. U náročnějších nebo delších programů to šplhá až na několik dnů. Literární besedy jsou výjimečné i v tom, že je třeba se seznámit s knihou nebo hůř, s knihami. Další hodiny navíc, kdy listujete, pročítáte a někdy i vyloženě čtete s poznámkovým blokem a tužkou po ruce. Když po takové přípravě přijdete na besedu a někdo se vás s úsměvem zeptá „Tak co, připravená?“, těžko se vám hledají slova. Buď se smíříte s tím, že prostě existují zcela nesmyslné otázky typu:

    • „Jé, to jsi ty?“ poté, co někam vejdete
    • „Co ty si vlastně myslíš?!“ v hádkách
    • „To myslíš vážně?“ jako reakce na práci, kterou jste právě odevzdali

Nebo zkusíte jemně vyjádřit údiv a pak s úsměvem přikývnete. Ano, jsem připravená.

Ten minulý moderátor byl naprosto skvělý!

Těsně před tím, než s vámi moderátor vyjde před lidi nebo před kamery, je vždycky nutné zapříst hovor. Většinou se ladí průběh, technické náležitosti a drobnosti okolo. Zpravidla vyjde čas i na small talk neboli česky pokec. Jedna z nejméně vítaných věcí, kterou v tuhle chvíli host může plácnout, je chvála na jiného moderátora. „Já jsem vám byla tuhle v rozhlase u pana XY, no ten byl úžasný! Tak inteligentní, sympatický a profesionální. To jsem si moc užila. Znáte ho?“ V tu chvíli musí moderátor shromáždit veškeré sebeovládání, aby mohl medovým hlasem odpovědět bez známky ironie nebo (když je nejhůř) sarkasmu. Občas má sice sto chutí říct: „A to víte, že chodí do práce ožralý a neověřuje si zdroje?“, ale neudělá to, protože v sobě nakonec vždycky najde profesionála, který tu situaci zvládne s noblesou a se ctí. Tedy skoro vždycky.

To musí být hrozné, připravovat otázky pro tak inteligentní hosty

V téhle otázce je skrytý osten. Jsou dvě možnosti výkladu:

1. Tazatel pochybuje o tom, že je moderátor dostatečně inteligentní, sečtělý nebo profesionální na to, aby zvládl připravit dobré otázky pro inteligentní hosty.

2. Tazatel pochybuje o síle moderátorovy psychiky a chce ho politovat, protože musí před každou besedou procházet obrovským stresem z toho, že vymyslí nablblé otázky.

Je tedy hrozné připravovat otázky pro velmi inteligentní hosty? Kdepak. Je mnohem horší připravovat otázky pro méně inteligentní hosty. Platí totiž staletími ověřené moudro, že i na hloupou otázku existuje chytrá odpověď. Inteligentní hosté to vědí a dokazují na každé besedě, a to dokonce bez toho, aby při tom ztrapnili moderátora.

Prostě si s někým povídáš? To je práce?

Asi se to stává i mnoha jiným povoláním. Youtuberům, cestovatelům, těm, co vyplňují různé dotazníky nebo mystery shopperům. Otázky typu „A za tohle tě vážně někdo platí?“ jsou hodně na hraně a je těžké na ně odpovědět rozvitou větou, aniž byste tazatele urazili. Přednášky o náročnosti přípravy na moderování literárních besed jsou plýtváním energií. Člověk, který si to nevyzkouší, prostě nikdy nepojme plnou hloubku a šířku náročnosti dané profese (zejména pokud jde právě o moderování besed). Představa, že si doma čteme a pak si o tom přijdeme na hodinku popovídat na besedu je krásná! Až moc.

Pokud vám přece jen některá z výše pranýřovaných vět vyklouzne v přítomnosti moderátora, vězte, že ke svému povolání potřebujeme velkou trpělivost a toleranci. A těch nikdy není dost, takže občasný trénink nám vlastně prospívá. Jen nezapomeňte, že je to jako s očkováním. Stačí malá dávka jednou za pár let, ne abyste to do nás cpali horem spodem pokaždé, když vykročíme k jevišti. Předem díky!

Advertisement

1 komentář: „5 věcí, které moderátor nerad slyší

Add yours

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: