Design a site like this with WordPress.com
Začít

Aerobik s mikrofonem

Na světě existuje obrovské množství různých typologií, podle nichž můžete dělit populaci: znamení zvěrokruhu, znamení podle keltů, Vikingů nebo starověkých Číňanů, MBTI testy, enneagram, koleje v Bradavicích, politická příslušnost a mnoho dalších. Je jich tolik, že je vždycky legrace přidat další. Dnes se podíváme zblízka na to, jak kdo drží mikrofon. Ačkoliv někdy je lepší vidět to spíše zdálky, zvláště v období chřipkových epidemií a všudypřítomného propírání koronaviru.

Spartakiádní sestava

Existují lidé, kterým je vlastní bohatá gestikulace. I když jde o téma, které příliš nevzrušuje jejich emoce, gestikulují. Ovšem čím více jsou hovorem rozvášněni, tím více narůstá i velikost a šířka gest. Vzhledem k tomu, že diváci u nás sedí hodně blízko u sebe (podobně jako v divadle), pro kolemsedící jsou takoví lidé velkou zkouškou postřehu a reflexů. Pro potřeby besedy je jejich styl velmi nevhodný nejen kvůli nebezpečí zranění okolních diváků, ale také proto, že z promluvy toho moc neslyšíme. Možná by bývali udělali oslnivou kariéru, kdyby se dali na dráhu mažoretky či mažoretů (existuje-li vůbec mužská verze).

Drbání brady

Tito diváci už jsou blíže ústům, ale vzdali to před cílem. Hlavici mikrofonu drží v úrovni brady ve svislé poloze, takže by možná zachytila hlas shůry, ale rozhodně nechytá otázku, kterou se divák snaží položit hostovi. Zdálky to opravdu vypadá, jako by si mikrofonem spíše škrábali bradu (nebo u pánů bradku).

Tisknutí k hrudi

Ještě horší variantou svislého držení mikrofonu je držet si ho na hrudi. Možná to funguje v televizi, kde si reportéři nechtějí zastiňovat obličej, ale na besedách jsou podmínky i mikrofony zcela jiné. Mít mikrofon přitisknutý k hrudníku, to je jako nemít ho vůbec. Stane se z něj tedy jen talisman, který vám při položení otázky může pomoci leda psychologicky. Nejhorší variantou pak jsou dámy, které nosí brože. Brož se totiž může seznámit s mikrofonem příliš zblízka, což rozhodně neocení nikdo se zdravým sluchem.

Líbání

Někteří lidé rádi projevují lásku. Nic proti tomu, ale mikrofony to moc neocení, stejně tak jako moderátoři a hosté, kteří s nimi musejí následně pracovat. Sice si tím lze slušně posílit imunitu, ale to by se dalo říct i o olizování záchodového prkýnka. Mikrofony totiž zachycují nejen zvuk, ale i spoustu dalších věcí, které z lidských úst (popřípadě nosů) vycházejí. Milujte tedy mikrofon raději zdálky – alespoň z pěti centimetrů.

Funění

Nos toho o člověku může dost prozradit, pokud budeme věřit Edmondu Rostandovi, ale mluvit nedokáže. Když mluvčímu ujede ruka a místo před ústa umístí mikrofon pod nos, čeká obecenstvo hodně výdechů a může se stát, že samotnou promluvu zvládne vnímat málokdo.

Výše uvedené způsoby prokazují nesmírnou vynalézavost, s jakou my homo sapiens sapiens zacházíme s nástroji. Ukazují, jak je možné (ale ne vždy vhodné) držet mikrofon. Když se tedy ocitnete v situaci, že máte promluvit do mikrofonu, rozhodně se neinspirujte výše, ale níže.

Mikrofon by měl být přibližně 3–5 cm od úst mluvčího.
Zároveň se ho snažte udržet kolmo k ústům.
Pokud nemáte vadu řeči, mělo by to být v pořádku.
V případě výraznějších p a b je to nejsložitější. Pokud to nezvládne upravit zvukař, nebo žádného nemáte (jako v případě našich besed), je třeba zkoušet různé drobné úpravy úhlu i vzdálenosti a poslouchat se.

Zdroj: twitter.com/emilydoesastro

Další důležitá věc je ve které části rukojeti mikrofon držet. Možná jste zahlédli nějakého zpěváka (nebo hůř: rappera), jak drží mikrofon za hlavici a zpívá/mluví do něj přes vlastní prsty. Nejen že to vypadá hloupě, ono to navíc i špatně zní.

Zdroj: twitter.com/emilydoesastro

Nejste si jistí? Přijďte si to zkusit na besedu. Během otázek z publika to můžete natrénovat.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: