Design a site like this with WordPress.com
Začít

Zpětná vazba může být horší než doživotní vazba

Když nás někdo chválí, máme pocit, že zpětná vazba je to nejlepší na světě. Záříme štěstím a prohlašujeme, že díky zpětné vazbě se můžeme rozvíjet, posouvat dopředu a zdokonalovat to, co (možná… malinko… a zcela náhodou) ještě není úplně perfektní. Jenže stejně tak jako lidé jsou různí, tak i zpětná vazba od nich připomíná všechny barvy spektra.

Před pár dny si jeden z diváků od kolegů vyžádal můj e-mail. Už se to párkrát stalo. Většinou jde o přeposlání fotek nebo odkazu na článek, který kdosi o besedě napsal. Občas (velmi zřídka) někdo napíše reakci na samotnou besedu – pochvalu nebo tip na zlepšení. Tentokrát ale přišla zpráva, jakou jsem ještě nedostala.

Pisatel se rozhodl mi napsat, aby mě upozornil na jistého diváka besed. Ačkoliv sám autor e-mailu zůstal anonymní, tak u dotyčného diváka neváhal připsat celé jméno, odkud pochází, kolik mu je let a přiložil i pět jeho fotografií. Bezpečně ho prý poznám podle dlouhých vlasů, které nosí v culíku a vůbec si je nečeše. Má papíry na hlavu, i když (podle pisatele) svou poruchu předstírá. V rámci otázek z publika se neptá, ale přednáší vlastní proslovy. Na besedy chodí pozdě, aby to vypadalo, že se utrhl z práce, ale přitom nikde nepracuje. A to nejhorší nakonec: má vystudovanou vysokou školu v Praze, zřejmě Karlovu univerzitu. E-mail uzavřel poděkováním za pozornost. Tak aspoň něco.

Některý typ zpětné vazby je naopak velmi cenný. Například když vám kolegové knihkupci po besedě taktně sdělí, že byste si měli lépe hlídat výraz tváře. „Když mluvil o tom, že by volební právo měli lidé získat až po tom, co odpracovali pár let, ztratila jsi neutrální výraz. Nebo taky tehdy, když všem doporučoval, aby si domů pořídili zbraň na ochranu před multikulturalismem.“

Nejpříjemnější zpětnou vazbou jsou pochopitelně úsměvy odcházejících diváků a odposlechnuté výroky typu „to byla moc pěkná akce“. Někdy se dokonce stane, že diváci přijdou po akci poděkovat. Krásu okamžiku pak kazí jen fakt, že si dík vyslechne jen jeden člověk, a ne celý tým, který se na besedách podílí od plánování přes přípravu až po nepopulární, ale nutný úklid.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: