Design a site like this with WordPress.com
Začít

Otázky z publika jsou jako štěstíčka z pouti

Diváci mohou být tím nejlepším i nejhorším, co vás může v práci potkat. Když jich přijde příliš mnoho nebo příliš málo, když mluví moc nebo naopak vůbec, dokážou udělat ze sebelepší besedy pořádnou fušku (ne-li přímo frašku). Stejně tak se stává, že skvělí diváci vytvoří takovou atmosféru, že besedu pozvednou na událost roku. Jako krotitel mikrofonu se můžete připravit sebelépe, ale nikdy předem nevíte, co si diváci připraví na vás.

Každá beseda je o mluvení a naslouchání. Nejlepší dotazy z publika jsou ty, které tuto harmonii respektují. Dotaz je trefný, stručný a výstižný a tazatel opravdu chce slyšet odpověď. Naštěstí je takových diváků stále většina. I když výjimky se najdou. Když už tedy vznikla typologie hostů, bylo by nanejvýš elitářské vynechat typologii diváků.

Milovník monologů

Začneme dvěma extrémy. Milovník monologů přichází na besedu leckdy připraven lépe než samotný hlavní host. Vrcholem akce pro něj není první část (to, co říká host), ale ta následující: dotazy z publika. Má připraveno jedno až tři témata, o nichž chce mluvit. Často bývá prvním, kdo se hlásí o slovo, protože už se nemůže dočkat, až začne jeho přednáška. Běžně trvá položení dotazu do 30 sekund a hned následuje odpověď hosta. U milovníka monologů se délka promluvy prodlouží na minuty. Zbytkem publika se začne šířit otrávený šum, protože by raději poslouchali toho, na jehož besedu přišli. Ti šikovnější milovníci monologů poté, co se podělili o vlastní náhled na dané téma, na konec své řeči zařadí nějakou tázací formulku – a jak to vidíte vy? nebo Co vy na to? V lepším případě se tito diváci dají přimět k větší stručnosti. V horším si prostě čas od času uspořádají vlastní besedu v rámci cizí besedy. V době zvýšené sebepropagace jsme na to vlastně už tak nějak zvyklí.

Stydlín

Řadu diváků stud zablokuje natolik, že se o slovo nepřihlásí a počkají až na autogramiádu, při níž (možná…) pošeptají dotaz hostovi přímo do ucha. Někteří stydlíni se o mikrofon přihlásí, ale pak si s ním nevědí rady. Buď ho radši drží daleko od úst, nebo do něj strašně rychle vyhrknou strohý dotaz a těší se, až si zase sednou a zraky všech přítomných se nasměrují jinam. Pro moderátora je to snazší než předchozí případ, protože stačí přetlumočit dotaz a povzbudivě se usmát na stydlína, který už se v duchu provrtává až do Číny.

Revolucionář/Kazatel

Ti se objevují zejména na besedách s politickou nebo vysoce sledovanou společenskou tematikou. Vždycky mají opačný názor než host a jsou pevně odhodlaní ho přede všemi prezentovat. Zánik civilizace kvůli islámu, sluníčkářům nebo homosexuálům, mafie v justici, korupce mezi politiky… Paleta témat je pestrá. Kvůli rozbouřeným emocím a pocitu, že musí ostatním otevřít oči, se s tímto druhem diváka zachází hůře. Nepokládá dotazy a pokud ano, tak si na ně vzápětí odpovídá sám. Hosta ke slovu nepustí, protože mu zpravidla o jeho odpověď nejde. Je těžké plamennou promluvu usměrnit tak, aby respektovala pravidla diskuse, zvláště pokud nemáte dva metry a nevážíte aspoň metrák (což já nesplňuji). I když se vám podaří dostat mikrofon zpět, rebel pokračuje v kázání dál a překřikuje všechny pokusy o zklidnění situace. Občas zabere vlídnost. „Jsme rádi, že i tento úhel pohledu tady zazněl. Děkujeme.“ Vlastně to zabírá skoro vždy, pokud to ovšem revolucionář zaslechne, zatímco dál chrlí své poznatky.

Na závěr pár perliček, jimiž diváci přispěli k besedám s autory. Pokud někdy přijmete pozvání na literární besedu, mějte na paměti, co vás může čekat.

 

    • O kolik jste přibral od doby, co jste se dal na cukrařinu?
    • Vám všechny vaše recepty chutnají?
    • Kolik vám za to platí?
    • Proč vám to (= knihu) vydali?
Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: