Design a site like this with WordPress.com
Začít

Jak se člověk stane moderátorem besed?

Na tuto otázku existuje několik odpovědí. NEPATŘÍ mezi ně tyto:

 • má vlivné příbuzné, kteří to „zařídí“
 • má to vystudováno
 • vlastní podnik, kde si může přiřadit jakoukoliv pracovní pozici, včetně moderátora besed
 • má na to takový talent, že to okolí nemůže ignorovat a tu práci mu dá

Na první pohled to vypadá jako skvělá práce. Prostě si párkrát do týdne povídáte s různými hosty o tom, co dělají nebo o čem píšou. Brnkačka. Než se začne blížit první  beseda.

Fáze 0 – radost z prestižní práce

První a ze všech nejhezčí část, která následuje těsně po tom, co vám tu práci nabídli. Fantazírujete o tom, jak vyjdete před lidi a oni začnou nadšeně tleskat. Představujete si, jak hned po první besedě začnou zvonit telefony a vzrušené hlasy vás budou zvát do televize, rozhlasu a nejrůznějších talk show. Všechna knihkupectví ve městě se vás budou snažit přetáhnout k sobě. Diváci za vámi budou po besedách chodit, třást vám pravicí jako Willy Wonka a budou vám děkovat za nadpozemský zážitek. Luxusní butiky se začnou předhánět v tom, který z nich vám dá zadarmo exkluzivnější kousky, jen abyste se v nich na nějaké besedě ukázali. A dál už následuje jen všeobecné veselí, zpěvy a déšť růžových lístků. Z nebe sestupují bohové, ze země se noří démoni…

Fáze 1 – vzdálená panika

V této fázi se začínají objevovat praktické detaily: Kolik otázek je dost na jednu besedu? Jak dlouho může trvat závěrečná autogramiáda? A co dotazy diváků – kolik otázek je akorát? Co si mám vzít na sebe? Musím mít podpatky, když jsem ženská? Co si udělám s vlasy?

Rázem se zdá, že jsem skoro třicet let žila mimo realitu. Vzhled, který mi po léta vyhovoval pro každou situaci, je najednou nepoužitelný. Ve skříni mám jen trička s divnými nápisy, ponožky zásadně po jedné a místo páru bot pro každou příležitost jen dvoje prošmajdané tenisky. To se dá spravit nákupem, ale co udělat s nepoddajnými vlasy? Proč se tohle neučí na školách?

V této fázi je vám jedinou útěchou možnost vycouvat. Datum besedy ještě není tak blízko, aby si v knihkupectví nemohli najít záskok.

Fáze 2 – blízká panika

Zhruba den před besedou přichází chvíle pro farmakoterapii. V kombinaci s kávou a sladkostmi (musíte si přece obalit nervy) je to dost vražedný koktejl. A právě proto zvládnete přijmout představu, že tam zítra půjdete. Obléknete si půjčené sako, formální (= zoufale nudné) kalhoty z kousavého materiálu a vyjdete před lidi, kteří budou určitě zvědaví na každou chybičku a natěšení na přehmaty všeho druhu.

Fáze 3 – rezignace

Pár hodin před první besedou už je vám všechno jedno. V tuto chvíli vaše nejoblíbenější mantra zní: když to bude průšvih, aspoň to nebudu muset prožít znovu. Obrovské množství připravených otázek zcela ignorujete, i když ještě včera jste si plánovali, jak se je naučíte nazpaměť a zvládnete rozhovor bez papíru. Sladkosti došly, tak do sebe nalijete poslední kávu a vyrazíte vstříc veřejnému ponížení. Celou cestu si přeříkáváte mantru. Aspoň to dneškem skončí. Všichni si uvědomí, že to byla chyba a s moderováním bude jednou provždy konec. Ještěže tak!

Ráda bych skončila happyendem, ale nemůžu. Předpokládaný konec mé moderátorské kariéry se totiž stal jejím začátkem.


(Pozorné oko čtenářovo si mohlo všimnout odkazů na film Karlík a továrna na čokoládu od Tima Burtona nebo na knihu Soudné sestry Terryho Pratchetta)

Advertisement

4 komentáře: „Jak se člověk stane moderátorem besed?

Add yours

 1. Mě by tahle práce moc bavila… I přes všechny ty překážky. V minulosti jsem pořádal přednášky o zdravém životním stylu a je to jen otázka cviku a praxe. Prostě mluvit, mluvit a mluvit. Pak je to zábava. Přeji hodně sil a úspěchů. Hlavně vydržať.

  Líbí se 1 osoba

  1. Je to parádní práce, pomáhá člověku neustále objevovat nové věci a témata. A u introvertů také posouvat hranice vlastní komfortní zóny, což je velká výhra. ‚Hlavně vydržať‘ by mohlo klidně být oficiálním heslem introvertních moderátorů. Děkuji za komentář, Miroslave!

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: