Co přát moderátorovi na konci roku

Prosinec přináší mezi lidi spoustu změn. Kromě jiného například obmění druhy rozloučení. Místo běžného na shledanou, pěkný den, mějte se krásně atp. vám diváci nebo zákazníci přejí spoustu dalších věcí. V případě moderátorů buďte opatrní a citliví ohledně toho, co jim budete přát.

K nejprovařenějším přáním bezpochyby patří všechno nejlepší do nového roku nebo veselé Vánoce. Ty sice naznačují nedostatek zájmu a invence, ale dají se použít naprosto univerzálně, ať už mluvíte s dítkem předškolního věku nebo se sousedkou, která vás před měsícem vytopila. Pokud ale chcete popřát introvertnímu moderátorovi literárních besed něco originálního a vítaného, pak se můžete inspirovat následujícími tipy.

Hodně kvalitního odpočinku

Když už těžce zkoušený moderátor-introvert zakončí sezónu a má před sebou volno, je velmi zranitelný. Nejdříve je nutné překonat šok z přechodu na jiný režim: z módu nelidského na lidský.

Poté, co šok odezní, přichází teprve na řadu to, co si většina lidí vybaví pod slovem odpočinek. Kvalitní odpočinek pak zahrnuje všechny oblíbené činnosti, při kterých se introvert nemusí v ničem přemáhat ani hlídat a prostě jen radostně existuje. Seriál, film, kniha, křížovka, stavebnice, playstation nebo manuální práce v kuchyni, která dá odpočinout hlavě a zaměstná ruce (a když to dobře dopadne, tak následně i žaludek). Výživný a zábavný odpočinek je navíc důležitý po celý rok a nejen u moderátorů-introvertů. Vaše přání tedy pokryje mnohem delší časový úsek než jen svátky a můžete ho použít na všechny své známé, které máte rádi.

Hodně samoty

Rekonvalescence po nabitém podzimu je náročná a u mého druhu se obvykle neobejde bez poklidných chvil o samotě. Samota není osamělost a pro introverta, který vykonává profesi šitou na míru extrovertům, je jako oáza, z níž může načerpat ztracené síly.

Říct někomu přeju ti hodně samoty sice zní dost divně, ale když si to přeložíte z obecné řeči do introvertštiny, tak to dává smysl a vy si tím vysloužíte značné sympatie. Mohlo by se zdát, že popřát klid by bylo vhodnější. Jenže slovo klid evokuje minimum podnětů, což by nevyhovovalo činorodým introvertům, kteří naopak potřebují hodně stimulů, jen mezi ně neřadí lidi. O samotě se navíc dá dělat hromada zajímavých věcí, které klid nepřipomínají ani z rychlíku.

Hodně inspirativních hostů

Do nového roku můžete moderátorovi s klidným svědomím popřát, aby měl napřesrok hodně inspirativních hostů. Raději nepoužívejte spojení zajímavých hostů, protože zájem si leckdy vyslouží i lidé, s nimiž byste se rozhodně bavit nechtěli, a už vůbec ne před publikem. Když se na tento tip podíváme skutečně zblízka, dojde nám, že vlastně moderátorovi přejeme hodně práce. Ale vzhledem k tomu, že výslovně specifikujeme, že jde o práci příjemnou a inspirativní, pak je vše v pořádku. Nejde tedy o podobné faux pas, jako když pracovníkovi ve výdejně e-shopu popřejete během hektických svátků co nejvíce objednávek do nového roku. To byste se nejspíš vystavili vysokému riziku fyzického napadení.

Hodně pohody / pohodové svátky

Výraz pohoda vznikl ze slova hoditi se. Když tedy přejete hodně pohody, vlastně dáváte prázdný šek, do něhož si dotyčný může doplnit to, co se mu (doslova) hodí. Šalamounské přání, které navíc zní moderně a svěže. Pohodové svátky tedy vzhledem k etymologii značí svátky přesně podle vašich představ, takže další ideální přání s univerzální použitelností. Pro gurmány může slovo dokonce připomínat hody, tedy bohatou zásobu jídla. Sice to neodpovídá jazykovědě, jenže ta může opravovat diktáty, ale nikoliv naše dojmy. Takže si klidně můžeme spojit pohodu s hody a pohodově hodovat.

Ať už budete přát komukoliv cokoliv, držte se rady Neila Gaimana: buďte upřímní, na to lidé reagují. Konkrétní slova jsou až sekundární.

Nezapomeňte na výzvu z článku Otázky v hlavní roli.

Můžete si zkusit roli moderátora besedy nebo novináře, který má připravit otázky pro hosta. Tentokrát tím hostem budu já a tazatelem vy. Co vás ohledně besed v knihkupectví vždycky zajímalo a zatím jste se to nedozvěděli? Co chcete vědět o práci moderátora nebo o tomto mladičkém blogu?

Pro zaslání otázek využijte stránku Kontakt a já z nich pak udělám samostatný příspěvek. Do zprávy mi připište, pod jakým jménem (nebo přezdívkou) chcete vystupovat, nebo jestli chcete zůstat anonymní. Čím více otázek vás napadne, tím lépe. Klidně pošlete i více zpráv, pokud vás dodatečně napadne nějaká parádní otázka. Sice nemáte jako pomůcku k dispozici knihu, ale zase máte k ruce pár blogových článků a mnozí z vás i mé sociální sítě. Těším se, co si na mě vymyslíte.

Otázka: Tak já se tě zeptám, když nikdo nic neposílá. Co budeš dělat na Štědrý den ráno?
Já: Stavět pyramidu z cukroví.
Otázka 2: Do 24. si vymyslíš nějakou odpověď, která je publikovatelná, ano?

Uzávěrka otázek bude o půlnoci 26. prosince 2019.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: