Předvánoční besedy

Besedy v první půlce prosince mají zvláštní kouzlo. Ti, kteří četli nebo viděli Harryho Pottera, vědí, že pod slovem kouzlo se může skrývat i zaklínadlo nebo kletba. Předvánoční besedy se rozhodně v mnohém liší od besed v jiných částech roku.

Koeficient podrážděnosti se ztrojnásobí

O Vánocích se sice říká, že jsou to svátky klidu a míru, ale lidé zaměstnaní ve službách pro ně mají jiné popisky. Svátky stresu a protivnosti (knihkupci) nebo svátky netrpělivosti a obžerství (baristky v kavárně).

„Jaké idioty tady zaměstnáváte?“

Všichni vědí, že před Vánoci je několikanásobně více objednávek, více zákazníků na ploše, kteří potřebují obsloužit a počet knihkupců zůstává více méně stejný. Před svátky knihkupci nefasují zázračný lektvar, po jehož vypití má člověk více energie, je rychlejší a vyraší mu dva páry dalších rukou popřípadě hlav (aby jedna mohla mluvit se zákazníkem na místě, druhá přes telefon a třetí zadávala do počítače data, která měla odejít už předevčírem). Během besed je více stížností na umístění rezervací v určité řadě. Místo je příliš blízko, nebo naopak daleko od uličky. Židlí pro diváky je zbytečně mnoho, nebo zase málo. Chybí místo na odkládání deštníků a kabátů. „Máte tu klimatizaci? Je tu dusno k padnutí.“„Tu klimatizaci musíte stáhnout, je tu jak na Sibiři!“ Často se sejdou protichůdné stížnosti během jediného podvečera. Tlak na dokonalost okolo Vánoc je prostě všudypřítomný a drtivý.

Rada: Čím více spěcháte, tím buďte milejší. Maximalizujete tím šanci, že budete odbaveni co nejdříve a úspěšně. Váš úsměv navíc popíchne všechny vystresované protivy v okolí.

Vánoční výzdoba

Pozitivním bodem prosincových besed bývá výzdoba. Drobná světélka zlatavé barvy se rozvěsí kolem dokola, nazdobí se obří stromek a strčí se pod něj prázdné krabice zabalené jako dárky. Ty někdy zapůsobí na návštěvníky tak silně, že mají tendence si je odnášet. Jakmile však zkušeným potěžkáním zjistí, že v nich je jen pár decimetrů krychlových vzduchu, vrátí je zpátky pod stromeček.

Protože Vánoce si musíš koupit v obchodě.

Vánočně vyzdobené knihkupectví je oblíbené nejen díky atmosféře, ale také vypadá skvěle na fotkách. To si dobře uvědomují zejména hosté, kteří si pečlivě udržují Instagram. Fotky z besedy, která vypadá, jako by vypadla z Ledového království, to je něco jiného než uniformní prostředí po zbytek roku.

Otázky ohledně Vánoc

Nemám tím na mysli jen otázky typu „A dojde to do Vánoc?“ u výdejny e-shopových objednávek. Hlavně jde o změnu otázek z publika přímo při besedách. Pravidelně začne zaznívat dotaz na to, co hosté jedí na štědrý den nebo jak tráví svátky, případně kde a s kým. Nastávají tedy i bizarní situace, kdy besedu zaměřenou na výši státního dluhu nebo životaschopnost konzervativních politických stran zakončí líčení toho, jak má host rád kapra nebo v jakých barvách má letos nazdobený stromeček.

Více nedobrovolných diváků

Jak se blíží 24. prosinec, přibývá na ploše knihkupectví lidí, kteří s výrazem krajní paniky pobíhají mezi regály s tahákem, na němž mívají napsáno jméno autora, o němž v životě neslyšeli, ale protože o něm někdo blízký pořád básní, tak se rozhodli koupit jeho knihu jako dárek. Tito hledači pokladů se v prosinci objevují i v čase besedním, takže na chvíli výrazně rozšiřují publikum pro naše hosty. Někteří se v euforii, že jim knihkupci kýžený titul našli, dokonce zapojí do diskuse, nebo si jen na chvíli sednou na jedno z volných míst a snaží se popadnout dech. Vánoční stres je stejně otravný jako ostatní odrůdy stresu, je však o to horší, že při něm zpravidla posloucháte dokola výběr z koled a odevšad smrdí skořice a jehličí. Pokud jste tak trochu grinch, může být prosinec zkouškou vašeho pudu sebezáchovy.

Větší důraz na věnování

Obvykle si diváci při autogramiádě vystačí pouze s podpisem hosta nebo jednoduchým věnováním. Před Vánoci se ale požadavky promění. Některé hosty divák poprosí, jestli by se nemohli podepsat jako Ježíšek a teprve do závorky (když autor nedá jinak) svým jménem. Jindy přijdou s požadavkem na věnování přes půl stránky zakončené malůvkou vánočního stromku. „A ještě baňky tam přimalujte,“ požádá divačka zoufalého autora. Když si žena povzdechne, že by se na konec stránky ještě vešly dva dárečky, autor už většinou přechází k dalšímu ve frontě. S trochou štěstí mu tentokrát postačí jen podpis, ale v předvánoční době prostě nikdy nevíte.

Vzbuďte mě v lednu.

Nezapomeňte na výzvu z minulého článku Otázky v hlavní roli.

Co vás ohledně besed vždycky zajímalo a zatím jste se to nedozvěděli? Co chcete vědět o práci moderátora nebo o tomto mladičkém blogu?

Pro zaslání otázek využijte stránku Kontakt a já z nich pak udělám samostatný příspěvek. Do zprávy mi připište, pod jakým jménem (nebo přezdívkou) chcete vystupovat, nebo jestli chcete zůstat anonymní. Čím více otázek vás napadne, tím lépe. Klidně pošlete i více zpráv, pokud vás dodatečně napadne nějaká parádní otázka. Sice nemáte jako pomůcku k dispozici knihu, ale zase máte k ruce pár blogových článků a mnozí z vás i mé sociální sítě. Těším se, co si na mě vymyslíte.

Otázka: Když ti zatím nepřišla jediná otázka, vymyslíš si je sama?
Já:

Uzávěrka otázek bude o půlnoci 26. prosince 2019.

.

2 komentáře: „Předvánoční besedy

Add yours

 1. Já nevím, jak všichni ostatní lidi, ale já se v období adventu snažím všem obchodům vyhýbat. Do knihkupectví chodím strašně ráda, ale lepší je to v létě, to je tam chládek a klid a knížky a třeba pár lidí. Ale Vánoce? Brr. Nebo jsem taky omylem vlezla do obchodů s oblečením a bylo to podobně děsivé. 😀

  Božský článek a skvělý blog, přečetla jsem si i úvod o tobě a všechno možné… nevěřila bych, že se ještě dneska dá něco pojmout originálně, ale zdá se, že máš zajímavou práci, zajímavý pohled na život a co víc, dokážeš o tom skvěle psát! 🙂

  Tak pěkné Vánoce, pokud možno bez stresu. 🙂

  Líbí se 1 osoba

  1. Děkuju za krásný komentář, Vlasto! Je fakt, že během prosince se obchody mění v místa, kde je asi tak příjemně jako ve válečné zóně. Sama nakupuju online a vlastně jedinou výjimkou jsou „návštěvy“ toho našeho bitevního pole v knihkupectví. Už se těším, až tam zase bude ten správný knihomolský klid.
   Jsem moc ráda, že se ti blog líbí, je to úžasná zábava. Moc děkuju za návštěvu 🙂

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: