Vzory, idoly a opičení

V rámci tématu 5 věcí, které moderátor nerad slyší už jsme narazili na zavrženíhodný akt vychvalování jiného moderátora před stávajícím moderátorem. Je přitom úplně jedno, jestli jde o profesionála každým coulem, nebo naprosto nemožného diletanta, který by se měl omluvit všem kolegům za to, že dělá ostudu jejich profesi. Nicméně se to stává, takže v rámci  jednoho předbesedního povídání padlo:

„Měli jste tu hodně různorodé typy moderátorů. Dříve tady moderovala paní XY, to byla skvělá dáma. Ta je určitě vaším vzorem!“

Na pozadí zdvořilého úsměvu, který byl mou jedinou reakcí, se začala rodit úvaha, jak to vlastně mám se vzory. A jaký je rozdíl mezi vzorem a idolem? Jak se situace mění, když člověk dospěje?

V dospívání jsem měla idoly. Viseli mi na zdi nad postelí, tedy ne oni osobně, ale plakáty s jejich tvářemi. Možná to bylo nezkušeností, nebo hormony, ale člověk se snaží kopírovat vybrané aspekty (nebo ideálně úplně všechny) dané osobnosti: styl oblékání, účes, mluvu, zájmy… Cílem je být co nejpřesnější kopií. Většinou toto období netrvá nijak dlouho. Plakáty se strhnou a nahradí novými, šatník se obmění a vlasy dorostou. Jakmile doroste i člověk sám, přichází odklon od vytváření kopií k čerpání inspirace. Pro mě to je jeden ze znaků dospělosti. Člověk přestane přejímat cizí cesty a začne pracovat se svou osobitostí, svými talenty a vlohami. Místo přejímání nastupuje inspirování. Někdo dělá něco, co se mi líbí. Jakmile zjistím, proč se mi to líbí, můžu najít vlastní způsob, jak to zařadit do svého života nebo práce.

Vzory nás brzdí, inspirace posouvají.

Stejně to funguje ohledně moderování a dramaturgie besed. Vzpomínám si, že ještě než jsem sama začala moderovat besedy s autory, dokázala jsem bezpečně poznat moderátora, který tzv. jede podle příručky nebo podle školení. Nepřirozená gesta, naučené triky, strojený smích nebo používání zažitých frází. To je výsledek snahy působit jako někdo jiný – kopírování namísto inspirování. Osobně mám jako divák nebo posluchač raději moderátory introverty (vrána k vráně, chápete). Připadá mi, že nemají sklony být přepjatí nebo komediantští na úkor druhých. Nevadí jim hrát druhé housle a přenechat světlo ramp jiným, protože právě to by měl moderátor besed zvládat: nechat zazářit hosta. Jistě, moderátoři-intorverti nebývají šoumeni typu Leoše Mareše, ale to mi nevadí, protože mám jiné priority.

Na besedách člověk narazí na typy, od kterých se učit ani inspirovat nechce. Patří k nim samozvaní poradci ohledně zdravé stravy, kteří například hovoří o tom, jak nejvíce ze všeho potřebujeme bílkoviny, ale nesmíme zapomínat ani na proteiny. K typům nehodných následování ani inspirování řadím také „kazatele zkázy“, jejichž jediným tématem je to, jak jsme všichni krok od záhuby a musíme si  co nejdříve pořídit zbraň. Taky se hodně ošívám, když se chystá beseda s nějakým životním koučem. Samostatnou kapitolu pak tvoří léčitelé, psychosomatici nebo věštci všeho druhu. Od těch bych se mohla naučit leda to, jak si lze získat důvěru lidí, i když si ji vůbec nezasloužím. A to se učit nechci.

Pak se jednou za čas setkáte s lidmi, kteří by klidně mohli mít svou fotku ve slovníku u hesla inspirativní. Pro ilustraci vybírám malý vzorek osobností z této kategorie: chirurg Tomáš Šebek, Zdeněk Svěrák, Alexandr Flek, Marek Hilšer, Jakub Szántó, Kovy (Karel Kovář), dámy z A Cup of Style, Radka Denemarková, Petra Dvořáková nebo Alena Mornštajnová.

Když se vrátím k moderování, pak mám ráda ty moderátory, kteří vyznávají následující:

    • nemluvit více než host
    • neskákat do řeči (pokud není nouze nejvyšší)
    • nepodlézat ani hostovi, ani divákům
    • neprezentovat své názory (nespadají sem čtenářské dojmy)
    • nedělat bulvár

Přitom nejde o to, být při každém vystoupení zcela perfektní (Aronofského Černá labuť nás doufám varovala dostatečně), ale spíš snažit se být tou nejlepší možnou verzí sebe sama pro danou chvíli.


Poznámka pod čarou: možná jste si všimli štítku „na vážno“. Pod něj budou spadat ty mikrofóry, které budou spíše úvahového rázu. Pokud vám tento tón nevyhovuje, radši se článkům s tímto štítkem vyhněte.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: