Design a site like this with WordPress.com
Začít

Typologie hostů

Hosté literárních besed jsou taky jenom lidé, byť je někdy těžké tomu uvěřit. Spisovatelé, historici, popularizátoři, vědci, lékaři, dokonce i celebrity, k nimž je těžké přiřadit nějakou reálnou profesi. Zkušenost postupně dala vzniknout několika kategoriím, které sdružují hosty určitého typu.

Dobrá zpráva je, že většina hostů se chová veskrze normálně. Umí zdravit, děkovat a někteří si dokonce zapamatují vaše křestní jméno. Věnují pozornost lidem okolo (ne jen sami sobě) a když nějaký detail není podle jejich představ, nevyvádějí a řeší to konstruktivně. Taková setkání jsou příjemná i v případě, že vás téma besedy/knihy zas tak moc nezajímá. Následující typy tvoří výjimky. O to více se ale zaryjí do paměti.

Typ 1 | Nemluva

Sen každého moderátora. Vzpomínáte si na začátečnickou otázku: kolik otázek si mám připravit na besedu? U hosta-nemluvy to bude vždycky málo. Zásadně odpovídá stroze, kouká kamkoliv, jen ne na vás nebo na diváky a nejvíce z celé místnosti ho zajímají hodiny naproti pódiu.  O tvorbě vlastní knihy se mu mluvit nechce, tak přecházíte na univerzální otázky typu časopis Vlasta. Co rád čtete? Jak trávíte čas, když zrovna nepíšete knihu? Počet jednoslovných odpovědí už aspiruje na Guinnessovu knihu rekordů a ve vás se probouzejí agresivní sklony. Na jazyk se vám tlačí otázka, která asi v tu chvíli napadá i diváky: proč takový člověk jezdí po besedách?Zachránit situaci je obtížné, protože těžko zakamuflujete fakt, že moderátor mluví více než host.

Typ 2 | Komediant

Chce na lidi působit jako vtipný a pohotový řečník. Trochu to připomíná rodiče, který se snaží předčítat potomkovi pohádku: mění hlasy, pokouší se o ďábelský smích i zvonivý chichot a na obličeji se mu střídají výrazy tak rychle, že připomíná člověka ve stádiu akutního záchvatu. Každou druhou vaši větu se snaží obrátit ve vtip, zpravidla na váš účet. Nejradši si bere na paškál peníze, politiky, média, sociální sítě a úplně nejoblíbenějším terčem vtipálků je politická korektnost. Té se totiž rád zasměje každý, i když si není úplně jistý, co je tím vlastně myšleno. Na konci besedy máte jako moderátor křeče v obličeji, protože udržet hodinu v kuse pobavený výraz, když se vůbec nebavíte, to je nesmírně namáhavé. Každý, kdo někdy byl na nepovedeném rande o tom ví své.

Typ 3 | Vševěd

Bez ohledu na to, jaké má tento host vzdělání nebo praxi, tak je schopen mluvit naprosto zasvěceně o čemkoliv. Z hlavy cituje Shakespeara, jako by náhodou si vybaví jednu zajímavou studii o chování orangutanů, kterou dokáže obratně spojit s tématem chování politiků. V historii umí vyhmátnout příklady selhání elit a bez jakýchkoliv pochybností nám dokáže, že dnes děláme stejnou chybu. Rád zmiňuje zdravý selský rozum, přitom tím označuje jakýkoliv svůj názor. V názorech je pevný, zároveň má dar každou problematiku zredukovat na jednoduše řešitelný problém. Diváci se zpravidla přirozeně rozdělí do dvou skupin: fascinovaní nadšenci a zklamaní skeptici. Druhá skupina často zahrnuje jen jediného člověka – drží mikrofon a ve tváři má křečovitý úsměv, kterým se snaží maskovat zoufalou touhu utéct (ano, jsem to já).

Typ 4 | Anarchista

Představte si hosta, který se odmítá podvolit takovým otravným banalitám, jako je časový itinerář nebo předem domluvená organizace besedy. Na otázky neodpovídá, spíše každou přetvoří v zábavnější variantu a pak na ni odpoví. Připomíná začínajícího herce na hodinách improvizace, který se před vstupem do učebny posilnil marihuanou. Při zmínce, že už předáme slovo divákům, aby i oni mohli položit nějaké otázky, se zasměje a zavrtí hlavou. Pak rozšafně prohlásí, že se nemusíme podvolovat pravidlům, které jdou proti naší přirozenosti. „Prostě tady budeme sedět a povídat si ještě hodiny a dny, proč ne? Někdo řekne, že beseda má hodinu a my poslechneme? Kdepak.“ Nervózně se zasmějete, stisknete mikrofon o něco silněji a přemýšlíte o tom, jestli vám projde, když ho před stohlavým davem praštíte. Jenomže to už host nesedí vedle vás, ale chodí různě mezi diváky a z besedy udělal přednášku. Vy sedíte vzadu u stolu, koukáte na připravené otázky a říkáte si, že byste radši byli ve Philadelphii…

Typ 5 | Ješita

Napadlo vás někdy, jak dlouho je možné mluvit o sobě, aniž by to bylo trapné? Jako moderátora besedy s Ješitou vás to napadá zhruba co dvě minuty. Ještě před besedou si musíte vyslechnout, s kým točil, točí a bude točit. S kým spolupracuje, kolik projektů dělá pro veřejnoprávní televizi, s kým se tuhle setkal (vždy jde o celebritu nebo velké zvíře v nějakém oboru). Na samotné besedě chrlí historky o tom, co s kým  kde zažil (celebrity a vlivní lidé) a jak si užívá života. Píše scénáře, fotí, vystavuje malby a píše: v bibliografii najdete román pro ženy, kuchařku i publicistiku. Tento typ je často namixovaný s Vševědem, jen je o něco méně snesitelný. Musíte do svého vyjadřovacího repertoáru zařadit ohromený údiv a formulky typu „to není možné!“ „opravdu?“ nebo „to je úžasné„. Trochu to připomíná paní učitelku ve školce při výtvarce. Prostě chválit, chválit, chválit.

Ještěže v paměti zůstává hlavně to pozitivní a extrémy se stanou vtipnou historkou, kterými se častují lidé zaměstnaní ve službách. Přála bych vám takový mejdan zažít, protože to, co se zažije při každodenní práci s lidmi, to by vydalo na román století. Ale když na to přijde, jsem vděčná za to, že 98 % hostů jsou lidé, se kterými se ráda uvidím znovu a upřímně se těším na další besedu. Jinak by to bylo dost smutné povolání!

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: